Tuesday, August 11, 2009

Топло - студено

Наскоро четох дълга и хубава статия относно телесната температура и дрехите. Реших да я преразкажа синтезирано - донякъде за да си запаметя важните моменти, донякъде за да е полезна на тези, които не могат да си я прочетат сами на английски.

Първото важно уточнение, което всеки уж знае, ама някои го забравят: няма студ и студът не прониква през дрехите ви. Има само топлита - тя е тази, която се увеличава или намалява. При излишък на топлина ни е топло, а при недостиг ни е студено.

Поуката от цялта статия е, че за да ни е комфортно тялото ни трябва да има точно толкова топлина, колкото му е необходима - ни повече, ни по-малко. И тъй като топлината непрекъснато е в движение - губи се, създава се - трябва да установим трайно и стабилно равновесие между губенето и печеленето на топлина.

Колко топлина трябва да имаме, за да ни е добре? Този въпрос имаше доста изненадващи за мен отговори. Вътрешната температура на човек е 37 градуса. Ако падне само с 2 градуса, започваме да се чувстваме объркано, движенията ни губят фината си координация. Мозъкът започва да работи толкова зле, че може да не оцени опасността и да не вземе адекватни мерки за преодоляването й.
При намаляване на вътрешната температура с още 5 градуса, тялото ни изпада в толкова тежка хипотермия, че прилича на умряло - кръвообращението и кръвното налягане намаляват дотолкова, че да снабдяват с кръв само най-важните органи - сърцето и мозъка.

Щом е толкова на кантар работата, как изобщо оцеляваме? Всички знаят, че когато тялото иска да отдели излишна топлина, то изпраща повече кръв към кожата. Ако това не е достътъчно, то се поти и при изпаряването на потта се отнема още повече топлина. А когато пък  иска да запази топлината си, тялото намалява притока на кръв към кожата и така ограничава загубите. Крайната цел е постигане на равновение в което се отделя само излишната топлина.
Всичко това е чудесно, но само ако живеете в някоя топла фариканска страна... А хората искали да завладяват нови територии с по-хладен климат. Колкото и да се намава притока на кръв във кожата, това няма да е достатъчно за да оцелеете в Европа през февруари. Необходимо е да сложим дрехи.

Когато обаче сложим и дрехите, нещата стават малко по-сложни и тялото не може да се справи съвсем само, без нашата съзнателна намеса. И тук идва въпросът, разглеждан от тази статия - как да ползваме дрехите, така че да се чувстваме комфортно при ниски температури. Първата най-проста схема е - колкото е по-студено, толкова по-топли и дебели дрехи. Точно този е обаче и на-прекият път към настинката или измръзвнето. Независимо дали сме в Африак или в Канада, ние имаме нужда от все същите 37 градуса вътрешна температура. И от все същото равновесие между губенето и печеленето на топлина. Дрехите ще ни помогнат да губим топлината по-трудно, но те няма да поддържат равновесието вместо нас.

Какво му е толкова трудното да се облечеш подходящо?
Една от трудностите за поддържане на това равновение идва и от факта че тялото ни произвежда различно количество топлина, в зависимост от това как го натоварваме. Катерейки стръмен склон, тялото произвежда огромни количества топлина, които няма причина да пазим под скъпото ни Gore-tex яке. Иизлишното от нея трябва да отделим - колкото по-бързо, толкова по-добре. Десетнминутната почивка означава край на излишната топлина - каквото ни е останало, трябва да го пазим.
Другата трудност идва от променливата среда. Ако задуха вятър, той донася нови и нови порции студен въздух около нас, жадни за телесната ни топлина.. Когато пък вятърът спре, дори и най-луксозните якета няма да се сетят сами да се разкопчаят.. нито ще си променят дебелината, за да порпуснат повече от излишната ни топлина навън.
И ситуацията става още по-сложна, когато включим третия фактор - реакциите на нашата "умна" кожа, заблудена от неестествените за нея дрехи. Най-тежката грешка: подсигурили сме се да не замръзнем, не сме отделили навреме излишната топлина и е започнало потенето! Потенето увеличава драстично губенето на топлина и намалява драстично топлоизолацията на дрехите. Вие сте си давали сметка, че потните дрехи "държат студено". Те просто не успяват да завържат топлината. Ако това яке до преди малко е поддръжало желаното от вас равновесие, то след изпотяването то вече не е същото и не запазва топлината ви по същия начин. Колкото повече се потите, толкова по-трудно ще ви бъде да се върнете към топлинното равновесие. Колтоко по-дълго се намирате извън това равновесие, толкова по-некомфортно ще се чувствате по отношение на студа!

Излиза че борбата с изпотяването, борбата с измръзването и запазването на топлинното равновесие на тялото ни е кажи-речи едно и също нещо. Но как да се преборим с изпотяването - изглежда толкова трудно! Да бъхташ по баира и да не се потиш е почти невъзможно! Не могат ли скъпите технологични дрехи да ни помогнат?
Правилно подбраните дрехи могат да помогнат, но до известна степен. Прилепналата по тялото тениска от изкуствена материя не задържа влагата. Прехвърля я по-нататък, далече от кожата, на място където потта може да се изпари безопасно. Ако разбира се има такова място... ако сте се сетили да разкопчеате якето си, за да дадете шанс на излишната влага и топлина да избяга. Gore-tex е дишаща материя, SoftShell дрехите са още по-дишащи, но никое от тях не може да издиша всичката ваша пот, която блика докато прегрявате тялото си по баира с прекалено топлите дрехи!

Какво се оказва накрая? Тялото има нужда да бъде охлаждано, когато прегрява. Кожата и скъпите якета не са достатъчно умни за да го правят сами. И ако оставим цялата работа на тях, неминуеми ще мръзнеми и ще ни е кофти, без значение колко пари сме похарчили.

No comments:

Post a Comment